HAKKIMIZDA

 

Kuruluşundan bu yana ülkemiz sağlık sektöründe yenilikçi, kaliteli ürün ve hizmet anlayışını benimseyerek, dışa bağımlı olduğumuz teşhis alanında, ülkemizde üretilmeyen cihaz ve reaktifleri üreterek uluslararası alanda iddialı bir marka haline gelmeyi kendine vizyon edinen Tokra Medikal, hemostaz, genetik, moleküler biyoloji, klinik kimya ve yaşam bilimleri konularında faaliyet göstermekte, alanında tanınmış firmaların münhasır dağıtıcısı olmakla birlikte, kendi üretimi ile ülkemiz ve küresel sağlık sektörüne hizmet vermektedir.


1991 yılında Ankara’da kurulan Tokra, koagülasyon alanında 20 seneye aşkın tecrübesi ile 2001 yılında Türkiye’de ilk defa yerli yarı otomatik koagülasyon cihazlarını üretmeyi başarmış
ve 2002 senesinden itibaren ürünlerini uluslararası distribütör ağı aracılığı ile ihraç etmeye başlamıştır. Hâlihazırda segmentinde ülkemiz pazar lideri olan Tokra koagülasyon cihazları,
uluslararası pazarlarda hızla daha fazla yer bulmaktadır.

Teşhis sektörü kalite standardının yükseltilmesinde ve ülkemizin tüketici konumdan üretici konuma taşınmasında üzerine düşen görevi; etik değerlere bağlılığı, kararlılığı ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışı ile yerine getirmeyi ilke edinen firmamız, üretici ve ihracatçı bir firma olmanın de ötesinde uzun vadede teknoloji üreterek sektöre yön veren bir firma olmayı hedeflemektedir

 

 

 

1991 Kuruluş

1991 yılında Mehmet Tuğrul tarafından Ankara'da kurulan Tokra Medikal, kısa bir süre içerisinde diagnostik sektöründe ülkemizde ilkleri gerçekleştiren uluslararası bir kuruluş olma yolunda ilk adımını attı.

1994 Kimyasal Ürün Grubu

1994 yılında dünyaca tanınmış firmaların kimyasal ürünlerinin munhasir dağıtcısı olarak hizmet vermeye başlayan Tokra, hizmet alanını genişleterek gelecek vadeden genetik ve diagnostik üzerine yoğunlaşmaya başladı.

1995 İstanbul Şubesi Açılımı

Ürün ve hizmetlerini, İstanbul ilinde açtığı şubesi ile daha fazla son kullanıcıya ulaştırmayı başardı.

1996 Genetik ve Moleküler Biyoloji Dalına Giriş

Genetik ve Moleküler Biyoloji münhasır distribütorlukleri ile ürün portföyünü zenginleştirdi.

1997 Hemostaz ve Tokra

Coğu ameliyatlar da koagulasyon tanısının olanaksizlik ve bilgisizlikten dolayı yapılamadığı, yapılsa bile ekonomik olmaktan uzak, hizmetlerin faiş fiyatlarla verildiği ülkemiz hemostaz sektöründe, münhasır dağıtıcılıkla başlayan ürün ve hizmetlerinin temelini attı.

2001 Türkiye'de ilk defa Yarı Otomatik Koagülasyon cihaz üretimi ve ülkemiz pazarına sürümü

2001 yılında pazara sürdüğü tek kanallı "MT1C" ve dört kanallı "MT4C"  Yarı otomatik koagülasyon cihazlarını üretme başarısını göstererek yerli ürünlere karşı önyargıyı ürün kalitesi ve müşteri odaklı hizmet anlayışı ile aşmayı başardı. Bugün ülkemizde yarı otomatik segment de pazar lideri olan Tokra koagülasyon cihazları, yüzlerce laboratuarda uluslararası standartlarda insan sağlığına hizmet etmektedir.

2002 İlk yurtdışı yapılanması ve ihracat

Yurt içinde yakalamış olduğu başarıyı yurt dışına taşımak isteyen Tokra, Yurtdışı bayi yapılanmasını başlatarak ilk ihracatını distribütörü aracılığı ile G.Kore'ye yaptı.

2008 Rutin Tokra kitleri piyasaya sürümü

İhraç ettiği MT koagülasyon cihazlarında kullanılmak üzere Tokra koagülasyon kitleri uluslararası piyasaya sürüldü

2011 Yeni Nesil Bera yarı otomatik koagülasyon cihaz üretimi ve piyasaya sunumu

Segmentin de farklılık yaratan projenin hayata geçirilmesi ile batı avrupa ve uzak doğu ileri teknoloji pazarlarına uygun mekanik ve optik algılama metodunu kullanan, yenilikçi, yeni nesil,  "Bera" yarı otomatik koagülasyon cihazı üretimi ile ileri teknoloji pazarlara adım atıldı.

2012 Türkiye de ilk defa tam otomatik Koagülasyon cihazı üretimine geçilmesi ve piyasaya sunulması

2006 yılında başladığı Tam otomatik Koagülasyon Cihazı Arge projesinin sonuna gelen Tokra, Yine bir ilki başararak Türkiye’nin ilk Tam otomatik Koagülasyon Cihazı “novae”  ‘yi 2012 son çeyreğinde iç ve uluslararası piyasaya sunmaya hazırlanıyor.    

1991 1994 1995 1996 1997 2001 2002 2008 2011 2012
zaman